Foça Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirağ, hakkınızdaki iddialar doğru mu?

Eski Foça… bugünlerde tarihi ve doğal güzellikleriyle değil, içinden geçtiği sıkıntılı dönem nedeniyle adından bahsettiren kasaba konumunda…

Foça Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirağ, hakkınızdaki iddialar doğru mu? Güncel

3 bin yıllık bir denizcilik kasabası… Kırlangıç, mezgit, levrek, karagöz, dil, çinekop, barbunya, çipura, mercan, kalamar, ahtapot, midye, ıstakoz, karides gibi balık ve deniz canlılarını sularında bir arada barındıran; dalgalı denizi, motorların pat pat seslerini kulaklara taşıyan temiz havası, gün boyu çığlık atan martıları ve altın gibi parlayan güneşiyle güne sıcak bir selam verdiren; her daim arkeolojik kazıların yapıldığı; taşı toprağı altın olmasa da köklü bir tarihi geçmişi olan bir kasaba burası. Burası, Eski Foça… Burası, bugünlerde tarihî ve doğal güzellikleriyle değil, içinden geçtiği sıkıntılı dönem nedeniyle adından bahsettiren kasaba…

Bu cennet kasabada yaşayanların iddialarına göre bölgede büyük bir yerel yönetim eksikliği var ve Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirağ görevini layıkıyla yerine getirmiyor. Yerel halk, mevcut değerlerin üstüne bir taş dahi konulmadığından Eski Foça’nın ilerleme kaydetmediğini, hatta her geçen gün gerilediğini, hak ettiği değere kavuşamadığını belirtiyor. Dahası, Sayın Demirağ’ın burada bir “korku imparatorluğu” kurduğunu, imparatorluğun başında olmasından aldığı güç sayesinde de mesai saatleri içerisinde makamını terk edip farklı mekânlarda alkol aldığını söylüyorlar… Yenilir yutulur cinsten değil!

Tüm bu iddiaların doğruluğunu/yanlışlığını kanıtlamak üzere yaptığım araştırma kapsamında mekân mekân gezip onlarca Foçalıyla konuştum ancak iddiaları destekler nitelikteki, birincil ağızdan aldığım bu bilgileri “Aman benim adımı geçirme.” uyarıları nedeniyle kişi adlarını yazıya dökemiyorum. Tüm esnaf gibi bir otel işletmecisinin de kısık sesle “Aman duyarlar falan…” diye çekinceyle konuşması, Foça Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirağ’ın bölgede gerçekten de bir korku imparatorluğu kurduğunu düşündürmüyor değil sevgili okurlar. Ancak yine de mesleğim gereği somut kanıtlar bulana dek ve günahsız insanların vebalini almamak için araştırmaya devam edecek, bir gazeteci olarak halkın oylarıyla yetki verilmiş bir makamın denetlemesini yapacağım.

Açık ve net bir röportaj vermek istemeyenlerin, “En iyi o anlatır, onun buna cesareti var.” diyerek Eski Foça’nın sorunlarını ve içinde bulunduğu durumu anlatması için beni yönlendirdiği tek bir isim var: 2014 yılından beri MHP’li Belediye Meclis Üyesi olan Sayın Taner Acar.

Taner Acar, Foça’da doğup büyümüş, Foça’da esnaflık yapan büyük bir ailenin ferdi. Foça’nın ilerlemesi ile yerel halkın çıkarlarının korunması ve yaşam kalitesinin artırılması için Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapmakta. Taner Acar da Foça halkı gibi Foça’nın hak etmediği yerde olduğunu düşünenlerden… Foça’nın sahipsiz olduğunu, seçimleri kazanarak kendini kabul ettiren Belediye Başkanı’nın hiçbir şekilde takdir almadığını belirtenlerden…

Sayın Taner Acar’la adına ister sohbet deyin ister röportaj, uzun soluklu bir görüşme yaptım. Kendisine özellikle, halkın diline pelesenk olan “korku imparatorluğu” meselesini sordum. Sayın Acar’dan aldığım “Foça’da, başta yanlış imar, turizm ve esnaflıkla ilintili olmak üzere pek çok konuda halkın ve esnafın -neredeyse herkesin-Belediye ile bir ilişkisi oluyor. Burada halk, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın politikası sergiliyor. Kısacası Belediye Başkanı’ndan korkuyorlar.” cevabı üzerine sorumu yineledim: “Korku imparatorluğu doğru, diyorsunuz yani?” ve “Tabii.” cevabını aldım kendisinden.

Yerel halkla yaptığım sohbet esnasında fark ettiğim bir diğer durumu da Sayın Taner Acar’la paylaşıp kendisinden bu durumun nedenini açıklamasını istedim: “Yerel halk madem Belediye’nin ve Belediye Başkanı’nın çalışmalarından memnun değil, iletişim eksikliğinden yakınıyor, madem çalışmaları takdir etmiyor ve dahası eleştirmekten korkuyor, neden 3 dönemdir bu “zatıâlilerine” yetki veriyor? Silah zoruyla mı toplanıyor oylar?”

Sayın Acar’ın soruma vermiş olduğu cevap düşündürücü: “İzmir’de AK parti karşıtı cephesi oluştu maalesef. Bu durum İzmir’in her çukuru için geçerli. Bugün hangi İzmirliyle konuşursanız konuşun, hiçbiri ilgili siyasi partinin yerel icraatlarından memnun değil. Ortaya çıkan AK Parti karşıtlığı, hiçbir vaatte bulunmamasına karşın ilgili kişilerin sırf mensubu olduğu parti nedeniyle seçilmesine neden oluyor. Şu anki mevcut yönetim, 2009 ve 2014 seçimlerinde hiçbir vaatte bulunmadı. 2009 seçimlerinde “Biz Cumhuriyet’e muhtacız.”, 2014 seçimlerinde ise “Bu iktidara karşı duracağız. Türkiye laiktir, laik kalacak.” gibi basit söylemlerle, “Cumhuriyet’in kalesidir Foça.” gibi cümlelerle kazandılar. Halkımız da maalesef siyasi ideolojilerine göre oy veriyor; kendilerine gerçek anlamda hizmet edecek parti veya kişileri seçmiyor!”.

Şimdi gelelim Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirağ’ın sürekli alkol aldığı iddialarına. Hiç kimseyi ilgilendirmeyen bu durum, öznesi bir makam sahibi olduğunda ardından gidilmesi gereken bir durum oluyor. Halka hizmet etmesi için seçilen bir başkan, mesai saatleri içerisinde makamını alkol almak üzere bir mekâna gitmek için terk ediyorsa, maruzatını belirtmek için kendisiyle görüşmesi gereken halk onu makamında bulamıyorsa burada ciddi bir sorun var demektir. Konu halkın diline dolandıysa ve ilgili kişi “alkolik” olarak anılıyorsa buna sebebiyet verenden hesap sorulmalıdır! Gerçi Foça halkı bugüne kadar hesap soracak olsaydı Sayın Gökhan Demirağ’a 3 dönemdir yetki vermezdi, o ayrı. Ancak ben bir gazeteci olarak işin peşini bırakmayacağım!

Bir de kısaca madalyonun diğer yüzünden bakalım sevgili okurlar. Foça’da çizilen tablo ortada. Peki, tüm yetkinin elinde olduğu; bakanlıklar, kurumlar ve kuruluşlar vasıtasıyla gerekli çalışmaları yapan iktidarın temsilcileri ne yapıyor bu gidişat içerisinde? “Bırakalım Belediye Başkanı istediğini yapsın. Bu kötü yöneticiliği seçimde malzeme olarak kullanırız.” diye mi düşünüyorlar? Ak Parti’nin Foça sorumlularına, İlçe Başkanı’na ve Yönetim Kurulu’na soruyorum: Bu kadar şikâyetin olduğu Foça için ne yaptınız bu güne kadar?

Sayın Taner Acar’ın da açıklamalarında doğruladığı gibi Foça’da bir takım sıkıntılar olduğu kesin sevgili okurlar. Halk, Sayın Gökhan Demirağ’ın çalışmalarındaki yetersizlik, bölgede korku imparatorluğu kurmuş olması, gün içinde alkol alması gibi sorunların yanı sıra Foça’nın turizm başta olmak üzere dünü, bu günü ve yarınıyla ilgili tüm sıkıntıların aşılmasını kısa vadede imkânsız görüyor… Neden olmasın? 10-15 yıl önce adı sanı bilinmeyen Alaçatı ve Seferihisar, yaptıkları turizm atağıyla dünya markası olma yolunda ilerleyen bölgeler hâline gelmişken neden buram buram tarih kokan ve ülkedeki 7’den 70’e herkesin turizm kenti olarak bildiği Foça benzer bir atılım gerçekleştirmesin? Şayet Foça’nın ilerlemesi önünde engeller varsa Foça Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirağ’ın bu engellerin neler olduğunu açıklamasını bekliyoruz…

Mevcut duruma veryansın eden halk 2019 seçimlerinde bu gidişata dur diyecek mi, hep birlikte göreceğiz. Taner Acar da gelecek seçimde artık yeni bir yöneticinin gelmesinin zorunlu olduğunu vurguluyor.

Foça ne iktidarın ne de muhalefetindir. Foça hepimizin! “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın.” mantığı insanları her zaman çıkmaza sürüklemiştir. Şunu unutmayın ki birlikten dirlik doğar. Ben de bu noktada üstüme düşeni yapacak Foça’yla ilgili çalışmalar yapmaya ve halkın nabzını tutmaya devam edeceğim…

Not: Taner Acar ile soru cevap şeklinde yaptığım röportajın detaylarını önümüzdeki günlerde okuyabileceksiniz sevgili okurlar…

Sevgilerimle / Ali ERTURAN

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Ali Altundaş @Tuhaflık

07 Mart 2018 08:21

İzmirin her ilçesinde bir kafa karıştırma haberidir almış gidiyor. Dün de Seferihisar ile ilgili çirkin bir haber dikkatimi çekti. Nedir bu İzmirliler ile alıp veremedikleri? Asıl sebebi biz çok iyi biliyoruz. İzmirliler bunu yemezler.

Hüsran oktar @Belediye başkanımız

06 Mart 2018 13:51

Yazılanları hiç doğru bulmuyorum benim ev yaptırdığım donem baya gidip geldim çok ilgili çok sıcak bir insan birkaç şeyden şikayet ettiğimde kendisiyle görüşüp sorunumu halletti.

Tolga Duzol @foçanın yönetilmesi

06 Mart 2018 09:06

Bende Taner Acar beyin bahsettiği gibi anti akp li bir seçmen olarak yıllarca onlar gelmesin diye oy kullanmıştım lakin biz böyle yaptıkça seçilenler rezalet yönetimlerine devam ettiler 2014 de ilk kez yine anti akp cizgimi bozmadan farklı kişilerin projelerini inceledim ve Aliağa da Serkan ACARA oyumu kullandım ve pişman deyilim Aliağamız emin ellerde

Fadime @Foçada yaşamak ayrıcalık

06 Mart 2018 08:58

Dediğiniz gibi elinizde somut delil olmadan suçlama yapar gibi konuşmanız elimde delil yok ama o kişi alkol alıyor demeniz de garip..korku imparatorluğu yaratıyor diyorsunuz ya nasılda foçada yaşamadığınız belli Aslı astarı olmayan şeyleri yazmak gazetecilikle alakası olmayan şeyler.. ülke elden gitmiş siz hala o ne yapmış bu ne yapmışla uğraşıyorsunuz. Keşke heryer foçaya benzese ..

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.