Emekli maaşı ne kadar SSK SGK Temmuz zam oranları Emekli maaşı nasıl hesaplanır

Emekli maaşı ne kadar merak ediliyor. SSK SGK Temmuz zam oranları Emekli maaşı nasıl hesaplanır? Milyonlarca emekliye müjdeli haber geldi. Vatandaşlar internet üzerinden sık sık Ne zaman emekli olurum, en düşük emekli maaşı ne kadar, emekli maaşları ne zaman ödenecek gibi aramalar yapıyor. SSK Bağ Kur, memur emeklisi enflasyon farkı zammının ne kadar olacağını merak ediyor maaşlarına ne kadar enflasyon farkı ödenecek sorularını yöneltiyordu. Milyonlarca emekliye verilecek enflasyon farkı zamları belli oldu. SSK, Bağ Kur ve memur emeklisi ne kadar zam alacak? Enflasyon farkıyla birlikte emekli maaşları ne olacak? Emekliye son dakika zam müjdesi haberi geldi. Milyonlarca emeklinin beklediği zam ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Daha önce planlandığı doğrultusunda yapılacak zam miktarının yüzde 5-5.5 oranında olması bekleniyordu. Ancak enflasyonun netleşmesi ile birlikte zam miktarında da artış kaçınılmaz olacak. Beklenti anketindeki TÜFE tahminine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerin zammı yüzde 7.27, memur emeklilerinin ise yüzde 6.77 olarak şekillendi. Peki 'En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte detaylı bilgiler…

Emekli maaşı ne kadar SSK SGK Temmuz zam oranları Emekli maaşı nasıl hesaplanır Güncel

Emekli maaşı ne kadar SSK SGK Temmuz zam oranları Emekli maaşı nasıl hesaplanır? Son dakika haberi… Bu yaz emekliler için tam bir bayram yeri. Emekliler Ramazan Bayramı'na bin liralık ikramiyeleri ve maaşları ile birlikte girerken üstüne üstlük bir de Temmuz ayında yapılacak zam ile yüzleri gülmeye devam edecek. Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 6.39 gerçekleşti. Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yaptığı son beklenti anketinden de Haziran enflasyonu (TÜFE) için yüzde 0.82 tahmini çıktı. Bu tahmin gerçekleşirse, ilk 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 7.27 olacak. Memur emeklileri ise Temmuz'da yüzde 3.5 toplu sözleşme zammı ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa fark alacak. 5 aylık enflasyonun yüzde 6.39 çıkmasıyla, memur emeklilerine yüzde 2.39'luk enflasyon farkı oluştu. Eğer beklenti anketindeki tahmin gerçekleşirse, memur emeklilerinin enflasyon farkı yüzde 3.27'ye ulaşacak. Bu durumda memur emeklilerinin Temmuz zammı da yüzde 6.77'yi bulacak. Kesin oranlar, 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon verileriyle ortaya çıkacak. Emekliler ay içerisinde zamlarına kavuşacak.

İLK 6 AYLIK ENFLASYON BELİRLEYİCİ OLACAK

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin, zam oranında belirleyici olacak olan Temmuz zammı 2018 yılının ilk 6 aylık zammı ile şekillenmeye başlayacak. İlk 6 aylık enflasyon detayları doğrultusunda bu oranın ise yüzde 7.27 olması bekleniyor.

SSK Bağ Kur, memur emeklisi enfasyon farkı zammının ne kadar olacağını merak ediyor maaşlarına ne kadar enflasyon farkı ödenecek sorularını yöneltiyordu. Milyonlarca emekliye verilecek enflasyon farkı zamları belli oldu. SSK, Bağ Kur ve memur emeklisi ne kadar zam alacak? Enflasyon farkıyla birlikte emekli maaşları ne olacak?

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı temmuz emekli maaşıydaydı. Zira emekliler temmuz maaşını haziran enflasyonu farkı ile birlikte alacaklar. Memur emeklisinin enflasyon farkıyla ne kadar zam alacağını Maliye Bakanı Naci Ağbal katıldığı bir televizyon proğramında açıkladı.

"YÜZDE 3,5 ZAM YAPACAĞIZ"

Enflasyon nedeniyle memur ve memur emeklisine ek zammın gündeme gelebileceğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Ağbal, "Yılbaşında yüzde 4 zam yaptık. İkinci yarasında yüzde 3,5 zam yapacağız. Mayıs sonu itibariyle yüzde 6,39. Yüzde 4 olan zam oranının aşmış durumdayız. Haziran ayında ilave olarak enflasyonda yukarı yönlü bir gelişme olursa, 1 Temmuz itibarıyla 1 kuruş eksik olmaksızın maaşlara yansıyacak İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin zammında da ilk 6 ayki enflasyonu yansıtacağız. Kabaca memur maaşlarındaki her yüzde 1'lik artışın maliyeti 2,3 milyar lira. Enflasyon haziran sonu itibariyle de yüzde 6,39 seviyesinde kalırsa en düşük memur maaşı 2839 liradan 3050 liraya çıkacak. En düşük memur emekli maaşı 1978 liradan 2094 liraya çıkacak. En düşük SSK emekli aylığı 1570 liradan 1670 liraya çıkacak. En düşük Bağ-Kur emekli aylığı 1405 liradan 1495 liraya çıkacak. Bu ay içerisinde emeklilere vermiş olduğumuz bayram ikramiyesi de ilave olarak gelirlerine yansımış olacak." diye konuştu

TEMMUZ ZAMMI YÜZDE 7.27 OLACAK

Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 6.39 gerçekleşti. Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yaptığı son beklenti anketinden de Haziran enflasyonu (TÜFE) için yüzde 0.82 tahmini çıktı. Bu tahmin gerçekleşirse, ilk 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 7.27 olacak.

TAHSİS NUMARALARINA GÖRE MAAŞLAR YATMAYA BAŞLADI

Tahsis numarasının son rakamı 5,7,9 olanlar maaşlarını 11 Haziran'da, 1,3,8 olanlar 12 Haziran'da, 0,2,4,6 olanlar ise 13 Haziran'da maaşlarını alacak.

Emeklilerin bayram ikramiyesi ödemelerinin dosya başına bin lira olarak yapılacağı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Ayrıca vefat eden sigortalılarımızdan dolayı gelir ve/veya aylık almakta olan hak sahiplerine hisseleri oranında, iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara ise gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödemesi yapılmaktadır."

EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Emekli maaşı hesaplama işlemlerinin yapılabilmesi için bazı bilgileriniz gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hazırlanan uygulama ile emekli maaşı hesaplama oldukça kolaydır. Emekli maaşı hesaplamak için; TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İl ve Doğum Tarihi bilgileri gerekmektedir.

EMEKLİ MAAŞI NEYE GÖRE HESAPLANIYOR?

Emekli maaşınız çalıştığınız süre, ödediğiniz prim miktarı gibi pek çok spesifik kritere göre hesaplanmakta. Uzun süre çalışan ve yüksek prim ödeyen sigortalıların görece daha fazla maaş aldığını gözlemlemekteyiz. Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon farkına göre yılda iki kez zamlanan emekli maaşları hak sahibinin istediği herhangi bir banka şubesine yatırılabiliyor.

4A (SSK) çalışanları için emeklilik aylığı hesaplama:

Öncelikle bunun için aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı, SSK sicil numaranızı, Baba adınızı, Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve son olarak doğum tarihinizi giriniz. Daha sonra Sorgula butonuna basarak emeklilik aylığı hesaplama işlemini tamamlayınız.

4B (BAĞ-KUR) çalışanları için emeklilik aylığı:

Vermiş olduğumuz linke tıklayın. Açılan sayfada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayın. Daha sonra T.C. kimlik numaranız ile E-Devlet şifrenizi giriniz. Yönlendirildiğiniz sayfada Kurumu kısmından esnaf mısınız yoksa tarımla mı uğraşıyorsunuz onu seçin. Daha sonra Sorgula seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

EMEKLİLİK BORÇLANMASI

Yürürlüğe yeni giren Kanun ile birlikte sigortalı olarak çalışan bireyler, geriye dönük borçlanma şeklinde erken emekli olmaya hak kazanabiliyor. Geriye dönük borçlanma fırsatından yaranabilecek sigortalı olarak çalışan bireyler askerlik, kadınlar için doğum, hizmet ihyası ve aynı zamanda yurt dışı borçlanması yapanlar olarak belirlenmiştir. Bu tür durumlarda sigorta primlerini düzenli bir şekilde ödeyememiş olan bireylerin geriye dönük borçlanma şeklinde emekli olma hakkı bulunuyor. Kadınlar için doğum borçlanması sigortalı olarak çalışan bireylerin işe geri dönme tarihinden sonra doğan üç çocuğu için de geçerli olmaktadır. Böyle bir durumda olan kadınlar altı yıl doğum borçlanması hakkına sahip olabilirler. Sigortalı bir şekilde çalışan kadınların doğum sürecinden önce çalışmış olması, doğumdan sonra onun için sigorta primi ödenmemiş olması ve aynı zamanda doğum yaptığı çocuğunun yaşıyor olması gerekmektedir. Kadınların bir doğum yapması, yani bir çocuk için doğum borçlanması talebinde bulunan sigortalı olarak çalışan kadınlar 12.643 TL, en fazla ise 82.216 TL arasında ödeme yapabilme hakkına sahipler.

EK ÖDEME NEDİR?

Emeklilerin taban maaşlarına eklenen yüzde 5.69'luk zammın haricinde ayrıca yüzde 4 ek ödeme veriliyor. Maaşa gelen zamla birlikte ek ödemelerde de artış meydana geldi. Böylece emeklinin eline geçecek toplam miktarlarda yeniden artmış olacak. Örneğin aralık itibarıyla 2 bin lira taban maaşı olan bir emekli 80 lira ek ödeme alıyordu. Böylece bu emeklimizin banka hesabına yatırılan para 2.080 lirayı buluyordu. Bu emeklimizin çıplak maaşı yüzde 5.69 zamla birlikte 2.113 lira 80 kuruş olacak. Yüzde 4 ek ödemesi ise 84 lira 55 kuruşa çıkacak. Böylece bankaya yatacak para 2.080 liradan 2.203,35 liraya çıkacak. Taban maaş ve ek ödeme miktarları e-devletten kolayca görülebiliyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.