Özlem CİNİC


DUYANLARA DUYMAYANLARA ‘’ BEN ULAŞ GERİSİ TIRAŞ’’

Hayatınızda görebileceğiniz en renkli en pozitif insanlardan biri, Ulaş Gürdal. Eğlenceli şarkıcımız lafı dolaylamadan, ne düşünüyorsa direkt söylüyor. Kendisinin bir sloganı var biz çok beğendik .’’Dön Dolaş Bana Bulaş ,Eşittir Ulaş Gerisi Tıraş’’ Gelin onu bir de bizim gözümüzle görün ve daha yakından tanıyın.

15:20:19 | 2022-04-08

İlk albümünüz ‘’Fırsat Ver’’  Elenor Müzik etiketiyle 2007 senesinde çıktı. Ondan sonraki müzik yolculuğunuzda nelere imza attınız?

2007 ‘de tek albüm olan ‘Fırsat Ver’ tüm müzik marketlerde yerini aldı. Albümde tek şarkı hariç hepsinin söz ve müziği bana ait. İlk klip ‘Hani Benimdin’ ardından 2009 ‘da ‘Akıllan’ isimli çalışmamı kliplendirdim, tüm müzik kanallarında yayınlandı diyebilirim. Daha sonra ciddi bir şekilde şarkı arayışına girdim çünkü sende bilirsin şarkı çok önemli. Bu arayışlar devam ederken İstanbul başta olmak üzere sahne ve konser çalışmalarım devam etti. 2016’da ‘Boşver ‘geldi yine Elenor etiketli söz-müzik Levent Ercan’a aranjesi Soner Nokay’a ait olan güzel bir single yaptık. Klip çekmememe rağmen çok ses getirdi. Sonra benim güzel kardesim Eda Sönmez sayesinde en büyük çıkışı Mehmet Ali Erbil ağabeyimde Çarkılfelek’te yaptık ona ve ekibine  emekleri destekleri için sonsuz teşekkürler. Halihazırda sahne konser çalışmalarım ediyor yakında yine bir single ile acayip bir sürpriz yapmayı planlıyorum.

Müzik alanında bir eğitim aldınız mı?

Müzikal anlamda kısa bir dönem şan eğitimi ve solfej dersleri aldım.

Müziğin hayatınızdaki yeri nedir?

Kendi kendime kaldığımda pal nostalji fm dinliyorum ruhumu dinlendiriyor bana terapi gibi geliyor. Ama nerdeyse her tür müziği en azından işim gereği dinliyorum bana sesime ve günün trendine göre olanları repertuarıma alıp sahnelerimde okumaya çalışıyorum.

Müzik piyasasındaki genç isimleri nasıl buluyorsunuz? Genç şarkıcılar ve grupları başarılı görüyor musunuz? Kendinize rakip gördüğünüz isimler kimler?

Bazı genç arkadaşlarımı gerçekten başarılı buluyorum bunlar arasında pandemi döneminde yaptığım radyo programına konuk ettiklerimde var örneğin Hande Ünsal. Kendisi müzisyen bir aileden gelmesinin yanı sıra piyasada kendine özgü bir duruşu var takdir ediyorum. Irmak Arıcı şarkıları yorumları ile yine fark yaratıyor. Bir başka isimde Semra San, onu da Sinan Akçıl’la konuk etmiştim zaten Sinan Akçıl gibi Mustafa Ceceli gibi adamlar bu isimlere inanmasa arkasında durmazlar. Vallahi kendime rakip makip görmüyorum tek rakibim kendim.

Eğlenceli ve hareketli  birisin. Bu özelliğin sahnede seni izlemeye gelenlere nasıl yansıyor. ?

Evet, sahnede bambaşka biri olduğumu söylüyorlar inan bende şaşıyorum kendime. Dinleyen izleyenlerimle aramızda acayip bir sinerji doğuyor. Sahne çok başka bir dünya sesin olacak, sahne ışığın olacak. Tabii ki kostümde önemli ama en önemlisi ne biliyor musun şarkıları misafirlerimin gözüne bakarak söylediğimde karşılık aldığım mucizelere şahit olmak bu paha biçilemez bir şey. En önemlisi sahnede espri yaparken bile saygılı olabilmek.  Çünkü benim sahneme çoluk çocuk aileler gelebiliyor karşılarında hepsini güvenle kucaklayan bir Ulaş Gürdal gördüklerinde aramızdaki bağ çok güçlü oluyor.

Koronavirüs Türkiye’de müzik sektörünü nasıl etkiledi?

Covid tüm sektörleri vurdu ama müzik sektörünü öldürdü dersek çok ta yanlış olmaz. Bu dönemde  intihar eden meslektaşlarımız oldu enstrümanlarını satıp evine ekmek götürmeye çalışanlar, sektör değiştirenler, başka şehirlere gidenler oldu bende eski mesleğim olan medya sektörüne radyoculuğa yöneldim. Bu dönemde yine ürettim hep verimli olmaya müzisyen ve sanatçı dostlarıma radyo kanalıyla destek olmaya da çalıştım. Ama şükür toparlayıp tekrar sahnelere döndük Rabbim bir daha göstermesin.

‘’Ne kadar çok magazinde gözükürsen, hakkında ne kadar çok haber olursa sanki en çok tercih edilen olma söz konusu… Sizce bu müzik piyasasının yozlaşması sayılabilir mi?

Evet bir ara öyleydi ama bence o devirde kapandı. Bence şu an fenomenlerin devri. Bunun nedeni yeni çalışmalar üretilmiyor ben yaklaşık on sene müzik piyasasında yer edinecek şarkı bekledim. Ta ki  Boşver’i bulana kadar. Geçenlerde eskilerden bir şarkı dinledim , söyleyen bacım rock şeklinde cover yapmış batırmışta batırmış  yuh dedim artık. Şarkının ne ruhu kalmış ne de insanlara geçecek etkisi. Bence etik kriterlere dikkat edilmeli.

Sesi olmayan , tuhaf tuhaf giyinip  sahne yapan ve sosyal medyayı söylemleri ve eylemleri ile sallayan bir çok kişi mevcut. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Kim bunlar?

Allah onlardan razı olsun çok gülüyorum. Hele pandemide neydi o, tavus kuşu gibi dolaşanlar, kılık kıyafeti, makyajı ile kendini başkalarına güldürenler. Öyle bir çağdayız ki artık insanlar bunu yemiyor. Samimiyet her zaman önemli bu işler işgüzarlıkla yürümez.

Sizi daha güçlü bir insan yapan son deneyiminiz neydi?

Çalışmadığım yerden geldi bu sorun çok fenasın vallahi. Pandemi döneminde etrafımdaki birçok insanın maskelerinin düştüğünü gördüm ve gerçekten büyük hayal kırıklıkları, travmalar yaşadım ama gücümün daha da çok farkına vardım . Bu süreçte büyüdüm, güçlendim. Şuan rahatlıkla söylüyorum ki beklediğim gün bu gün…

En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

En büyük hayalim tüm dünyada tüm canlıların refah içinde yaşaması, hayvanlara yapılan kötülüklerin sonlanması insana insan olarak bakılması, kadın cinayetlerinin artık sonlandırılması için kanun yapıcıların bu tür kişilere karşı ciddi cezaları yürürlüğe koymasıdır.

Çok sevimli bir can yoldaşınız var? Hayvan sever olmak nasıl bir duygu? Geçtiğimiz günlerde Yıldız Tilbe’nin talihsiz bir açıklaması oldu. Siz bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz?

Evet, babasının tatlı kızı o can yoldaşım evladım Candy var.  3 aylıkken sahiplendim şu an 12 yaşında. Rabbim canlarımıza güzel ömürler versin. Her zaman diyorum satın alma sahiplen! Sıkı bir hayvanseverim onlarla ilgili her proje etkinlik gibi çalışmalarda yer almaya çalışıyorum. Özellikle sokak hayvanlarımız için duyarlı ve tamamen kendini onlara adamış ünlü radyocu Camokayla çalışmalarımız olacak. Yıldız Tilbe’ye gelince Türkiye’nin başarılı sanatçılarından biri niye böyle talihsiz bir açıklama yaptı anlayamadım bu ona yakışmadı.

İdolunuz kimdir?

Benim tek idolüm var bu dünyada o da Madonna. Kadının hayat hikayesini çok biliyorum. Aynı soru Tarkan’a sorulduğunda o da Madonna cevabını vermişti. Çünkü ben kendisini cinsiyetsiz olarak görüyorum. Kendisini gelmiş geçmiş müzikal anlamda en büyük dehalardan biri olarak görüyorum. Ayrıca müthiş bir yaşam enerjisi var bu özelliği sahnesine müthiş yansıyor.

Şu an kariyer planlaman da neler var? Ulaş Gürdal nasıl bir çalışmayla müzikseverlerin karşısına çıkacak?

Kariyer planlamamda sanırım yaz ortası veya sonuna doğru süper ötesi bir single ile sevenlerimin beğenisine sunmayı planlıyorum. Bu arada yaz boyu İstanbul Büyükçekmece Firuzze sahnem ve yurt dışı-yurt içi konserler tüm yoğunluğu devam edecek. Bu arada sosyal sorumluluk projeleri benim için çok önemli bir yer teşkil ediyor. Kadına şiddet, çocuklar ve yaşlılarımız, sokak hayvanlarımız ve bunun gibi toplumumuzu ilgilendiren tüm projelerde ben ve ekibim her zaman varız.

Yaşayamadığın için pişmanlık duyduğun ne var?

Çok şükür içimde kalacak yaşayamadığım çok anlar olmadı. Şimdiye kadar içimden geldiği gibi hayatı doya doya yaşamaya çalıştım. Pişmanlık dersen özellikle gençlik zamanlarımda aynı sektörden bir hanımla yaklaşık iki yıl süren birlikteliğim oldu. İlk ve tek akımdı diyebilirim ama bana büyük bir travma yaşattı. Tekrar yeni bir aşka cesaret edemedim. Tek pişmanlığım keşke çocuk sahibi olabilseydim ama bu saatten sonra bana geçmiş olsun. Kendimi çekirdek aileme ve can yoldaşım Candy’e adadım.

Neyi çöpe atmayı tercih ederdiniz. Aşk mı Para mı?

Aşk ta Para da olmazsa olmaz. Ama bu dönemde maalesef para önce geliyor. Para olunca aşk ta oluyor bana göre. Bak param olmadığı için de zaten aşkım da yok.

Yapabilseydin kendinde neyi değiştirirdin?

Kendimde olan hiçbir şeyi değiştirmezdim. Duruşumdan, karakterimden, samimiyetimden eminim. Benim asla haz etmeyeceğim işgüzar, hadsiz insan müsveddelerine karşı bazen aşırı takıntılı olabiliyor ani tepkiler verebiliyorum.

O zaman diyeceksiniz ki; Yalan, riya, ihanet olan bir piyasada işin ne? İnanın bu sorunun cevabını çok kere kendime sormuşumdur. Vazgeçmemi engelleyen bir o kadar da dost biriktirmişim. Onlar beni bu deli halimle seviyor.

Şimdi röportajımızı sana soracağım tuhaf ama eğlenceli sorularla bitireceğim.

Groundhog Day filminde olduğu gibi bir günü sürekli yeni baştan yaşamaya mahkum olsan, hangi günü seçerdin?

Bu soruya eğlenceli bir cevap vereyim. Çarşambayı seçerdim yada pazarı ikisi de şahsına münhasır günler ama çarşamba ağır basardı. Nedeni ise hafta ortası olması nedeniyle günlük işlerimi halledip akşamda eğlenceye çıkabilirim böylece bir taşla iki kuş vurabilirdim.

İnandığın, sana mantıklı gelen bir komple teorisi var mı?

Bu soruna şöyle cevap vermek isterim. Covid-19 virüsü dünyayı sarmaya başladığından beri bir çok teoriler yayılmaya başladı. Aşı insan üretimi kasıtlı yayılarak dünya nüfusunu azaltmak gibi söylemleri mantıklı buluyorum.

Belki böyle düşünmemim sebebi bu virüsün kaynağı ile ilgili henüz derli toplu ve teyitli bir bilginin olmaması. Bu konuda herkesi ikna edecek bilgiler uzmanları tarafından açıklanana kadar da her tür teoriler kulaktan kulağa yayılacak gibi.

Bir ünlüyle en yakın arkadaş olma şansın olsa, bu kim olsun isterdin?

Dünya starlarından Madonna bizden de Süperstarımız Ajda Pekkan olurdu. Bu harika ikiliye başarılarının sırrını sorardım. Her ikisinin cevapları birçok başarısızlığın çözümü için bir anahtar olurdu bence. Her iki isimde müzik sektörüne iz bırakmış ve hala da çalışmalarıyla ortalığı esip geçiyorlar.

40 yıl sonra insanlar neye özlem duyacak?

Final sorun gerçekten vurucu. Saygı, sevgi, sadakat ve hoşgörü bunların hiçbiri olmayacakmış geliyor inşallah yanılırım. Günden güne daha çok yozlaştığımızı bu gidişin hiç de iç açıcı olmadığını düşünüyorum. Kadın cinayetleri, hayvanlara yapılan eziyetler, insanların birbirine karşı tahammüllerinin kalmayışı, ciddi bir mutsuzluk ve umutsuzluk hakim. Ama yaşadığımız kaosun geçici olduğunu çok güzel günlerin bizi beklediğini hissediyor öyle olmasını ümit ediyorum...

 
ETİKET :  özlem cinic ulaş gürdal star haber röportaj

Tümü