Duruşumuz net şahıslarla değişmez

Başbakan Yıldırım, ABD Dışişleri Bakanı'nın görevden alınmasına ilişkin, İlişkiler kişilere bağlı değil. Gelen bakanın Türkiye hakkında ne düşündüğünün de bizim için çok fazla önemi yoktur. Duruşumuz nettir dedi.

Duruşumuz net şahıslarla değişmez Politika

Başbakan Binali Yıldırım, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın görevden alınmasına ilişkin, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı'nın verdiği kararı bizim değerlendirmemiz gereksiz bir şey. Göreve getirdi, gerek gördü görevden de aldı. Türkiye-Amerika ilişkileri kişilere bağlı bir şey değildir” dedi. Yıldırım, resmi ziyarette bulunacağı Azerbaycan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Yıldırım, Nizami Gencevi Uluslararası Merkezince düzenlenecek 6. Bakü Küresel Forumu'na katılmak için kardeş ülke Azerbaycan'a ziyarette bulunacağını dile getirdi.

CHP NEDEN GOCUNUYOR

CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'in seçim güvenliğine atıfla “Bu seçimler boykot edilmelidir” sözlerine ilişkin soru üzerine Yıldırım, şunları söyledi: “Seçim güvenli olunca boykot mu edeceklermiş? Demek ki güvenli olmasından rahatsız mı oluyorlar? Seçim güvenliği ülkenin, vatandaşların iradesinin sandığa yansıması için olmazsa olmaz bir düzenlemedir. Hatırlayın 7 Haziran seçimlerinde maalesef Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütü bu yüzden vatandaşlarımızın iradesinin özgürce sandığa yansımasına engel oldular ve bunun farkını da 1 Kasım seçimlerinde alınan tedbirler sayesinde gördük. Vatandaş da tercihini yapacak, kime oy vereceğine kendi karar verecek ama o iradenin özgürce gerçekleşmesi, sandığa yansıması için hükümet olarak biz görevimizi hakkıyla yapmak zorundayız.”

ŞAHISLAR MÜHİM DEĞİL

Dün ABD Başkanı Donald Trump'ın, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı görevden almasının ardından yerine daha önce Türkiye aleyhine mesajlarıyla tepki çeken Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü Mike Pompeo'nun getirildiği belirtilerek, “Bu görev değişimi ABD-Türkiye ilişkilerinde nasıl bir etki yaratır?” sorusu üzerine Yıldırım, şunları kaydetti: “Türkiye-Amerika ilişkileri kişilere bağlı bir şey değildir. Yıllara sari bölgede müttefik, stratejik ortak olarak düşündüğümüz Amerika ile son zamanlarda bazı sorunlar yaşadığımız bir sır değil. Özellikle başımızı ağrıtan PKK ve onun uzantısı PYD/YPG gibi örgütlerin, Amerika'nın adeta koruması altında masum insanların canını yakması bizim de canımızı sıkıyor. O yüzden bölgede güvenliği sağlamak, bölgedeki insanların huzurunu tekrar getirmek için bir faaliyet içindeyiz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı faaliyetleri bu çerçevede ele alınabilir. Bunun dışında başkaca rahatsız edici durumlar ortaya çıkarsa buna da gerekli karşılığı Türkiye verecektir. Ümit ederiz ki Amerika er geç bu yolun yanlış olduğunu anlar ve yıllardan beri bölgenin güvenliği, küresel güvenlik için fedakarca katkı sağlayan Türkiye ile daha sağlıklı bir ilişki geliştirmiş olur. A şahsı gider, B şahsı gelir, onlar Amerika'nın iç meseleleridir. Türkiye'nin kim gelirse gelsin duruşu bellidir, gayet nettir. Gelen vatandaşın veya bakanın Türkiye hakkında ne düşündüğünün de bizim açımızdan çok fazla önemi yoktur. Ümit ederim bundan sonra daha sağlıklı bir ilişki bundan sonra geliştirilebilir.”

İKİ DEVLET TEK MİLLET

Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. Zagulba Sarayı'nda basına kapalı gerçekleştirilen kabul, bir saat sürdü. Yıldırım, ayrıca Aliyev tarafından onuruna verilen yemeğe katıldı. Başbakan Binali Yıldırım daha sonra, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ile görüştü. Azerbaycan'ı ana vatanı gibi olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, ”Biz bir millet, iki devletiz. Günden-güne Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkiler gelişmeye devam ediyor. Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ meselesi hala kanayan bir yaradır. Mutlaka bu yanlış günün birinde düzelecektir. Biz buna inanıyoruz. Her zaman Azerbaycan'ın haklı davasında Türkiye yanında olmaya devam edecektir” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım beraberindeki heyetle birlikte Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ile görüştü. Ortak çalışma alanları konuşuldu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.