Dolar güne nasıl başladı? İşte ilk rakamlar

Dolar/TL, hafta başından bu yana yaşanan TL lehine hareketlerine dün itibariyle ara verdi. Güne yatay hareketle 3.86 seviyesinden başlayan dolar/TL'nin yönü üzerinde ABD işsizlik verisi etkili olacak.

Dolar güne nasıl başladı? İşte ilk rakamlar Ekonomi

Merkez Bankası'nın 14 Aralık'ta faiz artışına gideceği yönünde kuvvetlenen beklenti ve ABD'de devam eden Zarrab davasına ilişkin ilk şokun atlatılmasıyla hafta başından bu yana düşüş eğilimi gösteren dolar/TL, dün yönünü yukarı çevirdi. Türk Lirası, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki değer kaybına paralel olarak geriledi ve dolar/TL gün içinde 3.87'nin üzerini test etti.

Dolar/TL saat 08:44'de yatay hareketle 3.8710 seviyesinde yer aldı. Aynı dakikalarda euro/TL 4.5540 ve sterlin/TL 5.2325'den işlem gördü.

Dolar kurunda 3.84 seviyesine kadar devam eden düşüşün sona ermesinde doların küresel olarak değer kazanması etkili oldu. ABD hükümetinin fonlamasını geçici olarak genişletmeye yönelik bir tasarının Kongre'den geçmesi, yatırımcıların vergi reformu tasarısının da kabul edileceğine yönelik iyimserliğini destekledi.

ABD'de beklentilerden iyi gelen işsizlik maaşı başvurularının ardından, bugün kasım ayı işsizlik verileri takip edilecek. İstihdamın beklenenin aksine zayıf kalması durumunda dolar/TL'de geri çekilmelerin yaşanabileceği belirtiliyor.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 3.8470 seviyesinin destek, 3.90 seviyesinin ise direnç konumuna geldiğini kaydediyor.

 


GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Star Haber Haber Sitesi Çözüm Medya Grup kuruluşudur. | www.starhaber.tv