Reklam
Reklam

Çiğli’de Bir Okulun İdarecileri Hakkında Skandal İddialar…

Sevgili okurlar, geçtiğimiz günlerde İzmir Çiğli İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı Mehmet Hikmet Kaşerci Ortaokulu Müdürü Ozan Kutpettin Gümüş’le ilgili bazı şikâyetler aldım...

Çiğli’de Bir Okulun İdarecileri Hakkında Skandal İddialar…

Sevgili okurlar, geçtiğimiz günlerde İzmir Çiğli İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı Mehmet Hikmet Kaşerci Ortaokulu Müdürü Ozan Kutpettin Gümüş’le ilgili bazı şikâyetler aldım...

Çiğli’de Bir Okulun İdarecileri Hakkında Skandal İddialar…
15 Mart 2018 - 02:25

Sevgili okurlar, geçtiğimiz günlerde İzmir Çiğli İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı Mehmet Hikmet Kaşerci Ortaokulu Müdürü Ozan Kutpettin Gümüş’le ilgili bazı şikâyetler aldım. Şikâyetler es geçilecek türden olmadığından vakit kaybetmeden Çiğli İlçe Millî Eğitim Müdürü Mesut Uğurlu Bey’i ziyaret ettim…

Görüşmede Sayın Gümüş hakkındaki şikâyetleri tek tek Mesut Bey’e aktardım. Konuyu enine boyuna değerlendirdik. Sayın Mesut Uğurlu, konuyla ilgileneceğini söylemesine karşın, hâlâ hiçbir teşebbüste bulunmuş değil…

Bana sohbetimiz esnasında “Şikâyetçi şahıs dilekçe versin, biz gereğini yapalım.” diyen Çiğli İlçe Millî Eğitim Müdürü Sayın Mesut Uğurlu, siz, size bağlı okul müdürleri ile öğretmenlerin disiplin amiri değil misiniz? Siz, şikâyet ister yazılı ister sözlü olsun, Kaymakam Bey’den yetki alarak soruşturma başlatma ve İl Millî Eğitimden müfettiş isteme yetkisine sahip değil misiniz? Yetkilerinizi neden kullanmıyorsunuz? Sözlü beyanın da her koşulda geçerli olduğunu siz benden daha iyi bilmiyor musunuz?

Bahse konu şikâyetler, Mehmet Hikmet Kaşerci Ortaokulu Müdürü Ozan Kutpettin Gümüş Bey’in velilerden “aidat” adı altında 100’er TL, sınav başına 5’er TL ve çektirilen fotokopilerden adedine göre paralar topladığı yönünde. Mesut Uğurlu Bey’e bu iddialara yönelik belgeler de olduğunu ilettim görüşmemizde. Devletin okulunda neyin ve kimin parası toplanıyor? Kendisi, belgeleri bırakın isteme, görme gereği bile duymadı! Neden?

Öte yandan yine aynı okulda Müdür Muavini olarak görev yapan Nurhayat Doğan Hanım’ın da İş Bankalılar Lokalinde sahne aldığını -şarkıcılık yaptığını-da ilettim Çiğli İlçe Millî Eğitim Müdürüne. Sayın Uğurlu, “Bir devlet memuru böyle bir iştigal içinde olamaz. Bu yasak ve kanunlara aykırı.” demenize rağmen bu konu hakkında da hiçbir soruşturma başlatmadınız. Neden?

Müdür Ozan Kutpettin Gümüş Bey’in, Hikmet Kaşerci Ortaokulu öğretmenlerinden Funda Tunaboylu’ya “Ben doğuluyum, ayaklarına sıktırırım!” şeklinde sözler söylediği iddiasına nasıl sessiz kalınabilir peki? Üstelik bu iddialarla Çiğli İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne şikâyet dilekçesi vermeye giden Sayın Tunaboylu’nun bir şekilde şikâyetinden vazgeçirildiği ve hemen sonrasında görev yeri değiştirildiği de ortada. Kendisi şu an Çiğli İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünde “İş Sağlığı Güvenliği Bölümü”nde çalışıyor! Mesut Uğurlu’ya sormak istiyorum: Okul Müdürü Ozan Kutpettin Gümüş Bey hakkındaki tüm şikâyetleri örtbas etmeye çalışıyorsunuz. Neden?

Geçtiğimiz haftalarda Mehmet Hikmet Kaşerci Ortaokulu’na hırsız girmiş, akıllı tahtaların aparatlarını çalmış. Bu olayla da ilgili hiçbir şey yapılmadı, diye iddialar var. Hırsızın sürekli kırık olan ve tamiri ertelenen camdan içeri girdiği söyleniyor. Bir okulun güvenliğinden o okulun müdürü sorumludur. Burada devletin uğradığı zarar okul müdüründen karşılanmadı. Neden?

Müdür Ozan Kutpettin Gümüş Bey’in, aynı okulda Türkçe öğretmeni olarak görev yapan eşini bir maaşla ödüllendirdiği konusunda da şikâyetler var. Kamuoyundan saklanan konu hakkında işlem yapılmadı. Neden?

Okuldaki parayla çalıştırılan iki adet langırt masasının gelirinin de nereye gittiği belli değil, diyorlar. Okul Aile Birliği defterine kaydedilmesi gereken bu gelirler nerede? Sayın Mesut Uğurlu, size aktardığım bu konu hakkında da okula gidip bir inceleme yapma gereksiniminde bulunmadınız. Neden?

Mesut Uğurlu Bey! Okulun Teknoloji Tasarım Hocası Ayşen Akçok Aslanapa’nın, Müdür Ozan Kutpettin Gümüş Bey tarafından “norm fazlası” bahanesiyle başka okula gönderildiğini ancak daha sonrasında eski Müdür Yardımcısı Gönül Albay Hanım’ın 4 saatlik teknoloji tasarım dersi vermeye başladığını siz bizzat biliyorsunuz. Müdahale etme gereği duymadan kararları imzaladınız. Neden?

Konunun özü, sevgili okurlar, bunca şikâyeti kendisine aktarmış olmama rağmen Çiğli İlçe Millî Eğitim Müdürü Sayın Mesut Uğurlu soruşturma başlatmak veya İl Milli Eğitim Müdürlüğünden müfettiş istemek gibi bir zahmete girmedi. Dilekçeyle şikâyetçi olunmasını istemesi de birilerini hedef gösterme gayesi mi, bilemiyorum…

Mehmet Hikmet Kaşerci Ortaokulu’nda vakit kaybetmeden soruşturulma yapılmasını ve soruşturmanın selameti açısından bu süre zarfında Müdür Ozan Kutpettin Gümüş ile Müdür Muavini Nurhayat Doğan’ın görevlerinden uzaklaştırılmaları gerektiğine inanıyorum. Sayın Vali’ye veya İl Millî Eğitim Müdürü’ne akıl vermek elbette haddimiz değil amma velakin ortada “ayaklarına sıktırırım” iddiası var ve bu iddianın gerçekleşme ihtimali üzerine düşünülmesi gerekmekte…

Sevgili okurlar, çocuklar ülkemizin geleceği! Geleceğimizin, vakitlerinin çoğunu geçirdikleri okullarda en iyi şekilde eğitilmeleri zaruridir. İdare eksikliği çocuklarımızın geleceğe eksik ya da yanlış hazırlanmasına yol açacaktır. Kimsenin, okulu kendi çıkarlarına göre yönetmeye hakkı yoktur! Yönetmelikler, kanunlar zaten sınırları çiziyor! Sınırları aşanlara “dur” demenin, geleceğimizi güvence altına almak demek olduğunu unutmayınız!

Sevgilerimle / Ali ERTURAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum