Cevapsız kalmadı sonuçsuz kaldı

Trump, Suriye'deki kimyasal vahşete karşı füzelerini ateşledi. TürkiyeOperasyon olumlu ama Esad'ın katliamlarını önlemez derken, Rusya ve Suriye Hedef üsler boşaltılmıştı açıklamasıyla ABD'ye meydan okudu.

Cevapsız kalmadı sonuçsuz kaldı Politika

BAŞKENT ŞAM, GÜNE KOALİSYONUN BOMBARDIMANIYLA

ABD Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre Suriye'de seçilen üç hedefe yönelik saldırılara Kızıl Deniz, Basra Körfezi ve Akdeniz'de konuşlu ABD'ye ait destroyer ve denizaltıların yanı sıra B-1B bombardıman uçakları katıldı. Saldırıda Fransız fırkateyninin yanı sıra bu ülkeye ait Rafales ve Mirage savaş uçakları, İngiltere'ye ait Tornado ve Tayphoon tipi savaş uçakları yer aldı.

İngiltere ve Fransa, Esad rejiminin Duma'da gerçekleştirdiği kimyasal vahşete sonunda cevap verdi. Akdeniz ve Kızıldeniz'deki Amerikan savaş gemilerinin, Ürdün-Suriye sınırındaki Tanf Üssü'nden havalanan B-1B bombardıman uçaklarının, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden kalkan İngiliz Tornado jetlerinin ve Saint-Dizier Üssü'nden havalanan Fransız savaş uçaklarının gerçekleştirdiği saldırıda rejime ait 12 nokta bombalandı. Saldırı Rusya ile irtibata geçilerek gerçekleştirilirken, rejime milislerinin boşalttığı merkezlere yönelik bombardımanda Esad, askeri veya insani bir kayıp vermedi.

RUSYA'YA HABER VERİLDİ

Üçlü koalisyonun saldırı kararı önceki gece Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump'ın düzenlediği basın toplantısıyla duyuruldu. İngiltere ve Fransa ile birlikte ‘Suriye diktatörü Esad'a karşı ortak operasyona başladıklarını açıklayan Trump, “Rejim, kimyasal kullanmayı bırakıncaya kadar askeri karşılığı sürdürmeye hazırız” dedi.

BOŞ ÜSLER VURULDU

Operasyona ilişkin Pentagon'da bilgilendirme toplantısı düzenleyen Savunma Bakanı Mattis ile Genelkurmay Başkanı Dunford, saldırıda biri Şam, diğer ikisi Humus yakınlarında toplam üç hedefin vurulduğunu aktardı. Şam'daki hedefin rejimin kimyasal savaş teknolojisinin merkezi olduğu kaydedilirken, Humus'takilerin ise Esad'ın sarin gazının ana yeri olduğu ifade edildi. Toplantıda Dunford, Ruslara haber verdiklerini ancak zamanlama konusunda bilgi paylaşmadıklarını söyledi. İngilizler harekata Güney Kıbrıs'ın Ağratur Üssü'nden havalanan ve ‘Storm Shadow' (Fırtına Gölge) füzelerini taşıyan 4 Tornado uçağıyla katılırken, Fransız jetlerinin ise Humus yakınlarına 12 füze fırlattı. Tornadoların Suriye hava sahasına girmeden füzelerini ateşlediği öğrenilirken, ABD kuvvetlerinin 100'ün üzerinde Tomahawk füzesi ateşlediği ifade edildi. Yerel kaynaklar Şam ile Hama, Humus, Dera ve Süveyda illerindeki asker noktaların da bombalandığını belirtirken, bölgede etkin konumundaki Tahran destekli Hizbullah ve Şii milislerin hedef alındığı kaydedildi. Reuters'a konuşan bir rejim yetkilisi bombalanan bölgelerin Rusların ikazı sonucu boşaltıldığını ve hiçbir milislerinin zarar görmediğini dile getirdi.

‘GÖREV TAMAMLANDI'

Fransa ve İngiltere ile birlikte Suriye'deki hükümet hedeflerini vurduktan sonra Twitter'dan açıklama yapan ABD Başkanı “Görev başarıyla tamamlandı” dedi.

MUHALİFLERE GÖRE OPERASYON TİYATRO!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.