Arnavutluk ilk havayolu şirketine THY ile kavuştu

Arnavutluk'un Türk Hava Yolları (THY) ortaklığında kurulan ilk havayolu şirketi Air Albania, başkent Tiran'da düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Arnavutluk ilk havayolu şirketine THY ile kavuştu Ekonomi

Air Albania, ulk temsili uçuşunu da İstanbul'a yaptı. Rahibe Teresa Havalimanı'nda düzenlenen törene Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Arnavutluk hükümetinden bakanlar, THY yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı. Başbakan Rama, törende yaptığı konuşmada, Air Albania'nın THY gibi tartışmasız ve küresel aktör olan ortağın garantisine sahip, stratejik ve uzun vadeli bir kurum olduğunu söyledi. Rama bu anın kendileri için özel bir heyecan olduğunu belirtti.

BU DAHA BAŞLANGIÇ

Air Albania'nın ihtiyaç duyulan zahmetli bir girişim olduğunu söyleyen Rama, “Tartışmasız. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın inisiyatifi ve cömert desteği olmadan bugün burada olmazdık” ifadelerini kullandı. Air Albania'da Arnavut devletinin de doğrudan hissesi bulunduğunu vurgulayan Rama, vatandaşların çıkarlarını temsil etmek adına garantör olarak var olduklarını aktardı. Büyükelçi Yörük de “Bu proje Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Arnavutluk'un kıymetli Başbakanı Edi Rama'nın vizyoner liderlikleri ve kararlı duruşları ile hayat bulmuştur. Tiran-İstanbul arasında gönül köprüleri kurulacak” dedi.

THY Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Görkem Aksoy ise, Arnavut toplumunun Türkiye için öneminin büyük olduğunu ifade ederek, “Söyleyeceğim tek şey bu sadece bir başlangıç. Arnavutluk'ta çok daha büyük yatırımlar yapacağız” diye konuştu.

Ağustosta tarihidoluluk rekoru

Türk Hava Yolları (THY), yüzde 85.6'lık performans ile tarihinin en yüksek ağustos ayı doluluk oranına ulaştı. Ağustosta taşınan yolcu sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.4 artış göstererek 7.6 milyona ulaşırken, doluluk oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1.3 puan arttı. Dış hat doluluk 1.1 puanlık artışla yüzde 85.3'e, iç hat doluluk oranı da 2.4 puanlık artışla yüzde 87.6'ya yükseldi. Dıştan dışa transfer yolcu (transit yolcu) hariç tutulduğunda, yurt dışı yolcu sayısında yüzde 3.4'lük artış yaşandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.