Albaylar cuntasına operasyon: 72 gözaltı

FETÖ'nün TSK'daki 'kripto yapılanmasına yönelik 15 ildeki soruşturmada 25'i aktif 72 albay hakkında gözaltı kararı verildi. 52 ilde yapılan bir başka operasyonda ise, 211'i mavuzzaf 300 şüpheli'den çoğu gözaltına alındı. 

Albaylar cuntasına operasyon: 72 gözaltı Güncel

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki ‘kripto' üyelerini tespit etmek için sürdürülen ‘ankesörlü telefon' soruşturması kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda 25'i aktif görevde 72 albay hakkında gözaltı kararı verildi. Farklı illerde sürdürülen operasyonlarda 65 albay, gözaltına alındı. Bugüne kadar örgütle irtibatı tespit edilmeyen, darbe girişimi sırasında aktif görev alan ‘kripto' subayların belirlenmesi için başlatılan ‘ankesörlü telefon' soruşturması sürdürülüyor. Savcılık tarafından örgütün ‘mahrem imam'larının, TSK'daki subayların deşifre olmaması için iletişim yöntemi olarak ankesörlü ve büfelerdeki kontörlü telefonları kullandıkları, aramaların periyodik ve ardışık olarak yapıldığı tespit edilmişti. Yapılan soruşturma kapsamında, bu yöntemle örgütle irtibatlı oldukları belirlenen Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli 25'i aktif, 47'si açığa alınan 72 albay hakkında gözaltı kararı verildi.

KRİTİK GÖREVDELER

Operasyonda, 65 albayın gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınanlar arasında 2'nci Ordu Komutanlığı'nda görevli kurmay albaylar Baki K., Murat D., Çanakkale'de görevli kurmay başkanı Serdar D., Kırklareli'de görevli Osman A., 4'üncü Kolordu Komutanlığı'nda şube müdürü Akay B., Samsun'da görevli kurmay başkanlar Mehmet E.K., Ahmet U., Ankara Kara Havacılık Komutanlığı'nda görevli kurmay albaylar Burhan G., Ahmet Ş., Mustafa K., Asır B. ile kritik görevlerdeki albayların olduğu ortaya çıktı.Bazılarının deşifre olacaklarını anladıkları için emeklilik başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

GÖZALTI SAYISI 200

Öte yandan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasına yönelik iki ayrı soruşturma kapsamında 52 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, haklarında yakalama kararı verilen 211'i muvazzaf 300 şüpheliden gözaltına alınanların sayısı 200'e yükseldi.

14'ER KEZ AĞIR MÜEBBET

15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) işgali ve burada çıkan olaylarda Prof. Dr. İlhan Varank'ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin şehit edilmesiyle ilgili yargılanan 52 sanıktan 50'si hakkında a 14'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.Sanıkların ayrıca 182 kişinin de yaralanmasına neden oldukları gerekçesiyle 2 bin 366'şar yıldan 3 bin 640'ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.