'Yunan Cumhurbaşkanı şoka girdi'

İngiliz gazetelerinin bugünkü sayılarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretiyle ilgili haberler yer alıyor.

'Yunan Cumhurbaşkanı şoka girdi' Dünya

Guardian, görüşmede gerçekleşen diyaglogları aktarırken Erdoğan'ın sözleri üzerine açıkça şoka girdiği görülen Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ifadelerini kullandı.

Guardian gazetesinde yer alan Erdoğan, Yunanistan ziyaretinin başlangıcında sert bir söylem benimsedi başlıklı yazıda, 65 yıl sonra bir Türk cumhurbaşkanının Atina'ya yaptığı bu ilk resmi ziyaretin hasmane bir şekilde başladığı öne sürülüyor.

Gazete, Atina'ya adımını atmasından yalnızca bir saat içinde (Erdoğan), Yunan cumhurbaşkanına 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması'nda belirlenen dini özgürlüklerin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi diyor.

Guardian, Erdoğan'ın sözleri üzerine açıkça şoka girdiği görülen Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos'un ise Lozan'ın müzakereye açık olmadığını söyleyerek yanıt verdiğini aktarıyor.

Erdoğan: Lozan konusunda hala anlaşılmayan incelikler var

ATİNA'DA HAYAT DURDU

Gazete, Erdoğan'ın ziyareti nedeniyle Atina'da olağanüstü önlemler alındığını da aktarıyor:

Başkent genelinde 2 bin 800 polisin görev yaptığı, çatılara keskin nişancı ve komandoların yerleştirildiği ve koku uzmanı köpekler ile bomba imha ekiplerinin getirildiği, yakın tarihin en büyük güvenlik operasyonlarından biriyle Atina'da hayat neredeyse durma noktasına geldi. Ancak Türk lider, bir yandan bu hoş karşılama için ev sahiplerine teşekkür ederken, diğer yandan da söylemini sertleştirdi.

Pavlopulos'un Erdoğan'ı karşılarken Lozan konusundan bahsetmesi iki Cumhurbaşkanı arasında beklenmedik bir söz düellosu yarattı. Erdoğan, Lozan Antlaşması'nın güncellenmesi gerektiğini savunurken, Yunanistan ise antlaşmanın müzakereye açık olmadığını savunuyor.


GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Star Haber Haber Sitesi Çözüm Medya Grup kuruluşudur. | www.starhaber.tv