39 müze, Müzeler Günü'nde saat 23.00'e kadar açık

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Müzeler Günü'nde 39 müzenin gece saat 23.00'e kadar açık kalacağını söyledi.

39 müze, Müzeler Günü'nde saat 23.00'e kadar açık Kültür Sanat

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Türkiye en erken dönemlerden günümüze değin bu topraklarda var olan sayısız uygarlıkla yoğrulmuş binlerce yıllık tarihin anavatanıdır. Müzelerimiz bu tarihin kültürel hafızasını nesilden nesile aktaran en önemli kurumlardır" dedi. Ayrıca yarın Müzeler Günü'nde 39 müzenin gece saat 23.00'e kadar açık kalacağı bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 198 müze, 125 türbe ve 139 ören yeri ve yine Bakanlık denetiminde faaliyet gösteren 240 özel müzenin gelişim sürecini hızlandırmak ve modern sunum teknikleri kullanılarak yeniden düzenlenmek üzere bakım, onarım ve teşhir-tanzim işlemlerinin sürdüğünü aktaran Bakan Numan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Türkiye en erken dönemlerden günümüze değin bu topraklarda var olan sayısız uygarlıkla yoğrulmuş binlerce yıllık tarihin anavatanıdır. Müzelerimiz bu tarihin kültürel hafızasını nesilden nesile aktaran en önemli kurumlardır. Bakanlığımızca çağdaş müzecilik hizmetini sunmak üzere tasarlanan ve yaşayan müze tanımına uygun yeni müzelerin inşası için de çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Gün vesilesiyle bu topraklara ait kültür varlıklarının evlerine dönmesi için uluslararası hukuk ve diplomasi çerçevesinde her türlü gayreti göstereceğimizi bir kez daha vurgulamak isterim. Çabamız yalnızca ülkemiz adına değil dünya geleceği adınadır. Bu topraklardaki dünya mirasının korunması ve sağlıklı şekilde geleceğe taşınmasında ülkemize ve tüm insanlığa hizmette bulunan müze çalışanlarının ve bu alanda emeği geçen herkesin 'Müzeler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum."

MÜZELER GECESİ ETKİNLİĞİ

Kültür varlıklarının tanıtılması, eserlerin korunması ve sağlıklı şekilde gelecek kuşaklara aktarılabilmesi konusunda bilinçli bir kamuoyu oluşturulması amacıyla her yıl 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası bu yıl da dopdolu geçecek. Konferansların, müze gezilerinin, atölye çalışmalarının düzenleneceği haftada ayrıca 18 Mayıs Cuma günü ‘Müzeler Gecesi' etkinliği gerçekleştirilecek. Etkinlikle birçok müze gece 23.00'e kadar açık olacak ve normal kapanış saati sonrasında da ücretsiz gezilebilecek.

Müzeler Gecesi etkinliklerinin gerçekleştirileceği müzelerin listesi, şöyle:

1- Adana Müzesi 2- Amasya Müzesi 3- Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi 4- Ankara Etnografya Müzesi 5- Antalya Müzesi 6- Alanya Müzesi 7- Side Müzesi 8- Demre Likya Uygarlıkları Müzesi 9- Aydın Müzesi 10- Burdur Müzesi 11- Bartın Amasra Müzesi 12- Çorum Müzesi 13- Edirne Müzesi 14- Edirne Türk-İslam Eserleri Müzesi 15- Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi 16- Gaziantep Arkeoloji Müzesi 17- Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi 18- Hatay Arkeoloji Müzesi 19- İstanbul Arkeoloji Müzeleri 20- İstanbul Ayasofya Müzesi 21- İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi 22- İzmir Arkeoloji Müzesi 23- İzmir Atatürk Müzesi 24- İzmir Efes Müzesi 25- İzmir Ödemiş Müzesi 26- Kahramanmaraş Müzesi 27- Kastamonu Müzesi 28- Kocaeli Müzesi 29- Konya Mevlana Müzesi 30- Konya Karatay Çini Eserler Müzesi 31- Mardin Müzesi 32 -Mersin Müzesi 33- Muğla Fethiye Müzesi 34- Muğla Marmaris Müzesi 35- Niğde Müzesi 36- Sivas Müzesi 37- Sinop Müzesi 38- Şanlıurfa Müzesi 39- Şanlıurfa Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.