3600 ek gösterge son durum Memur polis hemşire maaşları ne kadar 3600 ek gösterge nedir kimleri kapsıyor

3600 ek gösterge son durum haberleri! Memur polis hemşire maaşları ne kadar 3600 ek gösterge nedir kimleri kapsıyor merak ediliyor. 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak? Binlerce kişi 3600 ek gösterge ne zaman yürürlüğe girecek araştırması yapıyor. 3600 ek gösterge konusunda atılacak adımlar merakla bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planında yer almayan ama seçim vaadlerinde söylenen ek gösterge konusunda henüz çalışma başlayıp başlamadığı netlik kazanmadı. Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3 bin 600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla ikramiye ve maaş alabiliyor.

3600 ek gösterge son durum Memur polis hemşire maaşları ne kadar 3600 ek gösterge nedir kimleri kapsıyor Güncel

3600 ek gösterge son durum Memur polis hemşire maaşları ne kadar 3600 ek gösterge nedir kimleri kapsıyor? Vatandaşlar internetten 3600 ek gösterge hangi memurlara verilecek 2018 maaşları nasıl değişecek sorularına yanıt arıyor. Peki 3600 ek gösterge zammından Kimler Yararlanacak? Memur maaşlarında değişiklik olacak mı? AK Parti'nin seçim bildirgesinde ek göstergenin 3600'e çıkarılacağı da yer alıyordu. 3600 ek gösterge düzenlemesinin TBMM açıldıktan sonra gündeme gelmesi halinde, yaklaşık 3.4 milyar lira olması beklenen maliyetin olumsuz etkisi gelecek yıla kalabilir. Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli bir yeri olan ek gösterge, bir çok kesimi yakından ilgilendiriyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal da, ‘Yapacağımız düzenlemeyle polisimiz, öğretmenlerimiz, hemşirelerimiz, din görevlilerimiz ve idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600'e çıkaracağız. Bu düzenlemeden, halihazırda bu görevlerden emekli olmuş vatandaşlarımız da yararlanacak” açıklamasında bulunmuştu.

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını, emekli ikramiye ve maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama metodudur. Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirlenir. Ek göstergesi 3 bin 600 olan bir memur, göstergesi 2 bin 500 olan bir memurdan emeklilikte daha fazla ikramiye ve maaş alabiliyor.ü

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğretim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600'dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor.

AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer almıştı

24 Haziran seçimleri öncesinde AK Parti'nin seçim beyannamesi toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan, ek göstergelerin 3 bin 600'e çıkarılacağını ifade etmişti. Erdoğan açıklamasında, 'Değerli kardeşlerim önemli bir konuya geliyorum. Burayı hassas dinleyelim. Polis, öğretmen, hemşire, din görevlilerimize bir müjde vermek istiyorum. Diğer idarecilerimizin emeklilik ek göstergelerini 3 bin 600'e çıkaracağız. Buradaki adaletsizliği gidermiş olacağız.Yeni dönem yepyeni bir anlayışla başlıyoruz. Çünkü vakit birlik vakti. Çünkü vakit Türkiye vakti. Erdem, irade, cesaret ile Türkiye şahlanacak.'' ifadelerini kullanmıştı.

Diğer yandan Naci Ağbal ise "Yapacağımız düzenlemeyle polisimiz, öğretmenlerimiz, hemşirelerimiz, din görevlilerimiz ve idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600'e çıkaracağız. Bu düzenlemeden, halihazırda bu görevlerden emekli olmuş vatandaşlarımız da yararlanacak" açıklamasında bulunmuştu.

Eylem planında yer almadı

3600 ek gösterge Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planında yer almadı. Kamuda çalışanlar ek gösterge konusunda neler olacağına dair yanıt aramaya başladı. Buna göre artık ek gösterge bekleyenlerin Ekin ayını beklemeleri gerekecek.

Halihazırda Bakanlıklar ek gösterge konusunda çalışmalarına devam etse de ek göstergenin dışında kalan kamu personellerinin de taleplerinin olması nedeniyle bu konudaki çalışmaların vakit alması bekleniyor. Bu da sürenin uzayabileceği anlamına geliyor.

Kritik soru: Statü mü eğitim mi dikkate alınacak?

3600 ek gösterge konusunda kapsama hangi kamu personellerinin gireceği konusunda kritik soru statünün mü yoksa eğitimin mi dikkate alınacağı. Eğer statüye göre ek gösterge verilecek ise tüm öğretmen, hemşire, polis, din görevlileri bundan faydalanabilecek ancak eğitim durumu dikkate alınırsa sadece lisans mezunları bu uygulamadan yararlanacak.

ÖĞRETMEN VE POLİSLERİN EK GÖSTERGE TALEBİ

30 hizmet yılında ve 1 inci derecenin 4 üncü kademesinde bulunan "öğretmen" ve "hemşire" kadro unvanlı personelin ek göstergesinin 3600'e yükselmesinin, bu personelin; aylık ücretine, emekli aylığına ve emekli ikramiyesine büyük katkı yapacağı tartışılmaz. Öğretmenlerin emeklilik işlemleri Haziran ve Temmuz aylarında yapılırken, bu aylar dışında emeklilik talebinin gerçekleştirilmesi il sınırlarında sınıf ve branş öğretmen fazlasının bulunması ve işlemlerin Bakanlık tarafından uygun görülmesine bağlıdır.

Öğretmenler için ise her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde, kasım ayı net maaşı tutarında ikramiye verilmesini öngören kanun teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuna sunulmuştu.

TBMM başkanlığına polis memurlarına 3600 ek gösterge verilmesine ilişkin kanun teklifi, sonrasında Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na gelmişti. Göstergenin yükselmesi ile beraber bir polis memurunun maaşında 400 ila 500 lira emekli ikramiyesinde ise 17 bin ile 27 bin lira arasında bir artış meydana gelecek. Kanun teklifi yasalaştığında polis memurlarının sosyal ve özlük haklarına ilişkin mağduriyetleri giderilmiş olacak.

EK GÖSTERGE 3600 OLURSA NELER DEĞİŞECEK?

Ek gösterge hemşire ve öğretmenler için 3000'den 3600'e çıkarsa memur maaşları, emekli aylığı ve emekli ikramiyesinde büyük değişiklikler olacak. Ek göstergenin yükselmesi ile meydana gelecek maaş değişikliği aşağıdaki gibidir;

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

GÜNCEL GALERİLER

GÜNCEL VİDEOLAR

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

www.starhaber.tv Çözüm Medya Grup kuruluşudur.

www.starhaber.tv haber sitesinin Star Gazetesi ve Star Televizyonuyla hiç bir ilgisi yoktur.