NEVZAT DİNDAR - MAÇIN ÖYKÜSÜ

Sarı-kırmızılı ekip İsveç temsilcisi karşısında hayal kırıklığı yarattı, pozisyona bile girmekte zorlandı. İlk yarı golsüz kapanırken perdeyi Ghoddos açtı. Cim-Bom beraberlik için çabalarken Hopcutt geceyi noktaladı. İki farklı mağlubiyet Aslan'ın İstanbul'daki işini de bir hayli zorlaştırdı.

UEFA Avrupa Ligi 2. Eleme Turu ilk maçında Galatasaray İsveç'te Östersunds takımına 2-0 yenilerek Temmuz'da elenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Kendi ligini yarılamış, fiziksel olarak hazır ve formda bir takıma karşı 3 hafta önce sezonu açmış, fiziksel olarak hazır olmayan Galatasaray'ın kötü bir senaryo ile karşılaşması kaçınılmazdı. Buna bir de kamp yapılan yerle (Bratislava) dün maçın oynandığı Östersund şehri arasındaki sıcaklık farkının 20 derece olduğunu eklemek lazım. Cim-Bom sıcaktan soğuğa gelmişti. Üstelik zemin de suni çimdi. Bu kadar çok olumsuzluğa sahadaki oyuncuların vurdumduymazlığı eklenince Galatasaray için yenilgi kaçınılmaz oldu.

Östersunds maça hızlı başlayan taraftı. İlk 10 dakika Carole'ün olduğu sol bölge aksarken İsveç ekibi tehlikeler yarattı. Bu dakikalarda Maicon'un partneri olarak sol stoper oynayan Ahmet Çalık çok kritik müdahalelerde bulundu. Bu bölümden sonra Galatasaray üzerindeki baskıyı kırdı. 21'de Gomis ile gole yaklaştı sarı-kırmızılılar. Yasin'in pasında bekletmeden kaleyi yoklayan Fransız forvet çerçeveyi bulamadı.

Gomis oyunda kaldığı süre boyunca istediği topları alamadı. Fransız golcü ikinci yarıda da bir pozisyonda uzaktan şansını denedi. Disiplinden kopmayan Östersunds golü 68'de buldu. Carole'ün bulunduğu sol tarafı koridora çeviren İsveçliler bu bölgeden geliştirdikleri atakta Ghoddos ile golü buldular. Maicon ise pozisyonda ağır davranan ve rakibe geçit veren isimdi. Kalan dakikalarda Galatasaray Rodrigues ile net bir fırsatı değerlendiremedi. 81'de kontratakta Hopcutt, Maicon ve Ahmet Çalık'ı ipe dizip Muslera'nın sağından topu ağlara gönderdi. Maç 2-0 bitti. Tur riske girdi.