ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, üretici fiyatları haziranda önceki aya oranla yüzde 0,1 ve son 12 ayda yüzde 2 yükseldi. Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) ilişkin piyasa beklentileri aylık bazda sabit kalması ve yıllık bazda yüzde 1,8 artması yönündeydi.

Mayısta aylık bazda sabit kalan ÜFE'nin haziranda hafif artmasında firmaların gıda ürünlerine ve ticari danışmanlık hizmetlerine yönelik talebi etkili oldu.

Verilere göre, haziranda toptan enerji fiyatları yüzde 0,5 gerilerken, toptan gıda fiyatları yüzde 0,6 ve hizmet fiyatları da yüzde 0,2 yükseldi.

Öte yandan, gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE, haziranda aylık yüzde 0,1 ve yıllık 1,9 artış gösterdi. Çekirdek ÜFE'nin aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 2 artması bekleniyordu.

Analistler, yılın başında hızla artan ÜFE rakamlarının mayıstan bu yana gösterdiği zayıflığın ülkedeki enflasyon baskılarının azaldığına işaret ettiğini belirtti.

ÜFE, üretimde kullanılan girdilerin fiyatlarını ölçerek nihai ürün fiyatlarına ve manşet enflasyona ilişkin önemli ipuçları veriyor.